Czytanie książek dawniej i dziś

 

Z każdym rokiem zauważyć można zmiany w zachowaniu oraz w zainteresowaniach ludzi. Zmieniają oni swoje upodobania i hobby, a związane jest to z wieloma różnego rodzaju aspektami. Do najważniejszych z nich zalicza się z pewnością rozwój najnowszych technologii, które mają bardzo duży wpływ na nasze życie.

Jednym z przykładów zmieniających się na przełomie wieków zainteresowań jest czytanie literatury. Niegdyś książki stanowiły jeden z najważniejszych elementów życia każdego człowieka. Zarówno młodzi jak i starsi ludzie zaczytywali się w dziełach wielkich poetów i autorów. Piękne wiersze znane były na pamięć a eposy kultury narodowej czytane były przez całe rodziny. Nikt nie wyobrażał sobie jak można nie przeczytać np. Pana Tadeusza a nazwiska pisarzy wszystkim były znane. W każdym domu, oczywiście w miarę możliwości finansowych, znajdowały się chociaż te najważniejsze z książek.

W dzisiejszych czasach wiele się pod tym względem zmieniło. Czytanie książek nie kojarzy się już młodzieży z przyjemnością i hobby a jedynie z przykrym obowiązkiem. Choć wiele z książek stanowi obowiązkowy element nauki w szkole to tak naprawdę mało kto czyta lektury. Dzieci o wiele bardziej wolą obejrzeć film lub przeczytać streszczenie w internecie.

Dodaj komentarz